Codzienność, Modeling, Słowa

Życie haute couture

Haute couture (z fr. wysokie krawiectwo) – termin ten narodził się oczywiście we Francji i nie może być używany przez wszystkie domy mody, rządzi się on bowiem określonymi prawami i kryteriami, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim Haute Couture stoi w mocnej opozycji do ubrań i kolekcji pret-a-porter, czyli projektów dostępnych w sklepach, produkowanych seryjnie, a nie na specjalne życzenie klienta. Dodatkowo domy mody, które pragną specjalizować się w owej dziedzinie musza przede wszystkim posiadać określoną liczbę pracowników i modeli, jak również – co najmniej dwa warsztaty, w których będą powstawać najnowsze kolekcje. Pracownie te muszą być zaopatrzone w najwyższą jakość materiałów, z jakich tworzone będą luksusowe stylizacje, które mają być przedstawione na wybiegu co najmniej dwa razy do roku. Wszystkie projekty bezwzględnie trzeba wykańczane ręcznie, z ogromną dokładnością i precyzją. ŹRÓDŁO

Oglądałam ostatnio uroczy film o rudym chłopaku, który podróżował w czasie. Jego podróże nie miały na celu zmiany losów całego świata i rozpisania na nowo kart naszej historii – mógł wracać jedynie do tych chwil, które sam już kiedyś przeżył, a kierowała nim podstawowa potrzeba ludzkości: prawdziwa, głęboka, wielka, piękna miłość. Po licznych perypetiach chłopakowi udaje się znaleźć kobietę, której szukał – kobietę, z którą mógł śmiać się i płakać, całować ją bez końca, być jej obrońcą i największym przyjacielem. Nie będę zdradzała Wam więcej szczegółów, a film „About time” gorąco polecam. 

Całe to podróżowanie w czasie doprowadziło bohatera do ostatecznej konkluzji, że wcale nie warto się cofać, lecz żyć w teraźniejszości tak, by każdy dzień był tym, do którego chcielibyśmy wrócić. Każdy moment wart przeżycia go raz jeszcze, każda chwila taka, za którą będziemy zaraz tęsknić.

Można uszyć bluzkę, która rozpruje się po sezonie. Można chodzić w swetrze, który rozciągnie się po praniu. Można wybierać modne trendy z sieciówek i tworzyć nieświadomie całe miasta klonów. Ale można również postawić na jakość, na oryginalność, na to, co przetrwa wieki. Wyjątkowość jest nieśmiertelna – dni, krajobrazów, ubrań, sztuki, ludzi. Wystarczy chcieć, by każda chwila nabrała wyjątkowości, by była skrojona na miarę i uszyta tylko dla nas. Czasami jest to jeden uśmiech więcej, drobny detal, małe przyjemności. Kruchość czasu powinna stanowić nasz główny motor napędowy. Może nam się wydawać, że na to nie zasługujemy, nie mamy tyle wiary, by walczyć, ani tyle nadziei. Uciekamy od marzeń, wyrzucamy do kosza górnolotne plany. Nie musimy być najlepsi, by być wyjątkowi – każdy może sam zdefiniować, co dla niego znaczy luksus.

Wysokie krawiectwo. Wytworne, nieprzeciętne. Pokazami haute couture zachwyca się świat mody, to magiczny czas dla projektantów i modelek. To krawiectwo uczciwe, zgodne z wieloletnimi zasadami, takie, które na pierwszym miejscu stawia jakość, a nie ilość. Do takich sukni będziemy wracać po latach, nie można im przykleić żadnej daty ważności.

Możemy żyć nisko, ubierać się nisko, jeść nisko i czuć się fatalnie, ale możemy też wspiąć się o krok wyżej, chwycić w dłonie igłę i zacząć splatać nasze życie nićmi haute couture.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

jaki jest tytuł tego filmu?

martanovacka
9 lat temu
Reply to  Anonimowy

"About time" 🙂

olala
9 lat temu

Ostatni akapit zapisuje jako cytat. Jest cudowny <3

Caroline
9 lat temu

Pięknie połączony tekst 🙂 oglądałam film, więc doskonale wiem o co Ci chodzi!

kate
9 lat temu

Baaaaardzo fajny post. Dzięki za takie słowa.. 🙂

Heels Lover
9 lat temu

Bardzo cenię sposób Twoich tekstów, bardzo. Jestem obsesyjną fanką dobrych tekstów – sama też się staram być własną fanką 😛 "chwycić w dłonie igłę i zacząć splatać nasze życie nićmi haute couture" <3

:)
:)
9 lat temu

Gdyby to tylko było takie proste. Lubię żyć na miarę, własną miarę 🙂

Dominik Więcek Photography

Piękny film! Widziałem ostatnio, bardzo inspirujący i wzruszający!

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Mam pytanie jak wymawia się ten termin?

martanovacka
8 lat temu
Reply to  Anonimowy