Modeling

Pierwsze kroki w modelingu

1. Wybór agencji

To pierwsza istotna decyzja, jaką musi podjąć dziewczyna marząca o karierze w modelingu. Po spektakularnych karierach polskich dziewczyn w świecie mody, agencje coraz prężniej rozwijają się na polskim rynku, a zjawiskowe nowe twarze podpisują kontrakty nie tylko z warszawskimi gigantami, ale również agencjami o krótszym stażu i mniejszej liczbie podopiecznych, za to z wielkimi ambicjami i silną wiarą w sukces. Rozważając różne opcje, warto przede wszystkim zadać sobie pytania: co w modelingu chcę osiągnąć, na jaki rynek się nastawiam, jak długo chcę pracować, czy wyjazdy zagraniczne muszę pogodzić ze szkołą? Wiedząc, czego oczekujesz od agencji, łatwiej będzie ci negocjować warunki umowy i podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty. Ważne, by przed wysłaniem zgłoszenia dobrze zapoznać się ze strategią agencji, to znaczy przejrzeć stronę internetową, sprawdzić, które twarze pojawiają się na polskich i zagranicznych wybiegach, które dziewczyny odniosły światowy sukces, a ile z nich jedynie widnieje na stronie. Warto również poszukać wskazówek na forach internetowych poświęconych modelingowi oraz śledzić facebookowy fanpage agencji, gdzie można znaleźć aktualizowane na bieżąco newsy. Nie zaszkodzi też odezwanie się do dziewczyn współpracujących z agencją i wypytanie o ilość castingów, zleceń i ofert zagranicznych wyjazdów oraz relacje między modelkami i ogólną atmosferę.

2. Zgłoszenie

Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim dobrej jakości polaroidy. Nie musi wykonywać ich profesjonalny fotograf – wystarczy porządny aparat, dobre światło, odpowiednia pozycja (zdjęcia powinny pokazywać sylwetkę z obu profili oraz tyłem). To bardzo ważne, by polaroidy wykonywać bez makijażu, z naturalnie ułożonymi włosami i w stroju bikini (najlepiej czarnym). Dobrze jest pozować w wysokich, czarnych szpilkach, które dodatkowo wysmuklą figurę i podkreślą zgrabne nogi. Polaroidy w przylegającym T- shircie i czarnych leginsach również zostaną zaakceptowane przez agencję, lecz te w kostiumie pomogą na wstępie dostrzec wszelkie mankamenty sylwetki, nad którymi potencjalna modelka musiałaby popracować. Mimika twarzy? W 100% naturalna. Na robienie słodkich minek i rzucanie w obiektyw groźnych spojrzeń przyjdzie pora, kiedy agencja zorganizuje profesjonalne testy. Polaroidy mają pokazać prawdziwy potencjał dziewczyny, który nie jest podrasowany photoshopem, przykryty warstwą makijażu, ani zamaskowany żadną wymyślną kreacją. Agencji wystarczy zaledwie kilka zdjęć, ale pokazujących zarówno twarz, jak i ciało kandydatki. Oprócz polaroidów konieczne jest podanie swoich aktualnych wymiarów: wzrost, obwód biustu, talii oraz bioder. Jeśli ciało pozostawia jeszcze wiele do życzenia, nie warto naginać faktów, bo bookerzy na pewno dokonają dokładnych pomiarów podczas castingu w agencji.

3. Casting

Jeśli agencja będzie wstępnie zainteresowana współpracą, zaprosi kandydatkę na spotkanie w swojej siedzibie. Casting ma na celu nie tylko sprawdzenie, jak na żywo prezentuje się potencjalna modelka, ale również poznanie jej charakteru i nastawienia. Chwila luźnej rozmowy potrafi zweryfikować, czy dziewczyna naprawdę nadaje się do tej pracy. O co najczęściej pytają bookerzy? Jak wygląda sytuacja ze szkołą, czy będzie możliwość dłuższych wyjazdów, jaka będzie dostępność na zlecenia w Polsce, czy rodzice zgadzają się na pracę modelki? Na miejscu w agencji wypełnia się również tzw. kartę castingową, która zawiera takie rubryki jak adres mailowy, numer telefonu, kolor oczu, włosów, wiek, a także hobby i znajomość języków obcych. Szukając dla siebie odpowiedniej agencji-matki warto odwiedzić przynajmniej kilka z tych, które pozytywnie odpowiedziały  na wysłane zgłoszenie. Atmosfera panująca w danej agencji to często jedna z ważniejszych kwestii, jakie w ostatecznym rozrachunku mają wpływ na podjęcie decyzji.

4. Decyzja

Agencje odpowiadają wyłącznie na te zgłoszenia, którymi są zainteresowane, dlatego jeśli nie otrzymacie żadnej zwrotnej informacji, nie oznacza to, że wiadomość nie doszła – musicie próbować szczęścia dalej. W przypadku, gdy po spotkaniu w agencji otrzymacie pozytywną odpowiedź, następnym krokiem będzie podpisanie umowy (najczęściej na rok lub dwa lata) oraz pierwsze próbne testy.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nat
Nat
8 lat temu

ach rany, alez ja bym chciała spróbować takie coś! niestety brutalne wymogi wzrostowe mi nie pozwolą :/
zapraszam: http://iluminatium-mundi.blogspot.com/

vrfev
8 lat temu

Marta, czy agencje zatrudniają tylko dziewczyny o idealnych sylwetkach? Czy jeśli mam odpowiedni wzrost i proporcjonalną sylwetkę, ale jednak trochę więcej w biodrach to jest sens zgłaszać się już teraz, czy lepiej poczekać, aż zmniejszą się wymiary?

martanovacka
8 lat temu
Reply to  vrfev

Możesz wysłać zgłoszenie, jeśli agencja będzie zainteresowana, doradzi Ci, jak szybko dojść do idealnych wymiarów.

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Miała być nowa notka:-(

martanovacka
8 lat temu
Reply to  Anonimowy

Obiecuję, że w weekend nadrobię zaległości!

Anonimowy
Anonimowy
8 lat temu

Czy w hysteri na zgłoszenia odpowiadacie również ze nie chcecie dziewczyny, czy zostawiacie ja bez odpowiedzi?

martanovacka
8 lat temu
Reply to  Anonimowy

Odpowiadamy na te zgłoszenia, którymi jesteśmy zainteresowani.

Yuikiko :3
7 lat temu

Jak myślisz. Jeśli jestem niska ale mam zgrabną sylwetkę to agencja mogła by się mną zainteresować?

Anonimowy
Anonimowy
6 lat temu

Mam 178cm wzrosu. Jakie wymogi powinnam spełniać względem wagi i wymiarów? Obecnie ważę 67kg i mam szerokie biodra. Jestem młoda, mam za pół roku 18 lat i mogę zrzucic do 15kg na potrzeby agencji 🙂